7000 paczek niespodzianek uratowanych!

0

Świetna wiadomość dla wszystkich miłośników francuskiego pieczywa i wyrobów cukierniczych. Z ogromnym sukcesem do walki z marnowaniem jedzenia, w ramach aplikacji Too Good To Go,  włączyła się sieć Vincent Boulangerie Patisserie. Stworzona przez Francuza urodzonego w Lotaryngii – Vincenta Gauthier, oferuje kultowe pozycje ze swojego menu w 21  lokalach w Warszawie.

Użytkownicy Too Good To Go to prawdziwi miłośnicy naturalnych ciast i tradycyjnych francuskich wypieków, którym zależy na walce z marnowaniem jedzenia. Znana i lubiana sieć Vincent Boulangerie Patisserie z sukcesem włączyła wszystkie swoje lokale do grona Pogromców Marnowania Jedzenia. Dostępne w aplikacji paczki niespodzianki z niesprzedaną danego dnia żywnością znikają w mgnieniu oka. W pierwszych tygodniach współpracy użytkownicy uratowali aż 7000 posiłków, nie marnując tym samym 17,500 kg CO2e. To tyle, ile potrzeba do zaparzenia 153 150 filiżanek kawy w kawiarni pod wieżą Eiffla. To kolejny partner w segmencie piekarniczym, który z sukcesem ogranicza starty z pomocą popularnej aplikacji.

Cieszymy się, że sieć Vincent Boulangerie Patisserie dołączyła do Pogromców Marnowania. Jest to ważny sygnał dla całego segmentu, biorąc pod uwagę fakt, że pieczywo jest najczęściej marnowanym przez Polaków produktem. Warto wspomnieć, że nasi użytkownicy uratowali już ponad 1 814.147 posiłków. Włączenie wszystkich lokali w Warszawie to początek współpracy, którą będziemy sukcesywnie rozwijać. – Powiedziała Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go w Polsce.

Jak to działa?

Aplikacja pomaga w najprostszy możliwy sposób, łącząc użytkowników z miejscami, które na koniec dnia mają nadwyżkową, niesprzedaną żywność. Wystarczy zainstalować aplikację, sprawdzić co możemy upolować niedaleko nas, kupić paczkę i odebrać ją o wyznaczonym czasie. Aplikacja nie tylko pozwala zarządzać nadwyżkami, ale też ma aspekt ekologiczny. Każda paczka niespodzianka to ekwiwalent 2,5 CO2e emisji, które nie pójdą na marne.

źródło i fot: inf. prasowa

Udostępnij w

Zostaw wiadomość