Ten Polak wynalazł blender. Tak zaczęła się rewolucja w kuchni [ZOBACZ FILM]

0

Miłośnicy koktajli na pewno przyznają, że życie bez blendera byłoby znacznie trudniejsze. No, bo jak inaczej uzyskać tak pyszny, kremowy, owocowo-mleczny napój? Dzisiaj obecność tego sprzętu w naszej kuchni jest dla wielu oczywiste. Blender jest urządzeniem prostym w produkcji i banalnym w obsłudze, przez co spotkamy go w podstawie wyposażenia domów na każdym kontynencie. Jednak był taki czas, gdy znała go tylko Ameryka. Chociaż został wymyślony przez Polaka. Jak do tego doszło? Zobacz film.

Kim był wynalazca blendera?

Stefan Popławski – urodził się na wschodzie Polski, 15 sierpnia 1885 roku. Zmarł w Racine (Wisconsin) 9 grudnia 1956 roku. Wynalazca i autor patentu pierwszej wersji blendera kuchennego.

Jako dziecko przeprowadził się razem z rodzicami do Stanów Zjednoczonych. Za wielką wodą pomagał ojcu w fabryce powozów konnych. Po zakończeniu I wojny światowej zdecydował się kontynuować rodzinny fach i założył swoją własną firmę. Szybko jednak zrezygnował z pierwszego biznesu, zmienił specjalizację i przerzucił się na branżę spożywczą.

Na początku lat 20. XX Popławski pracował już w „Arnold Electric”. Konstruował i produkował ogromne maszyny wyposażone w dozowniki. W tej samej firmie wyrabiał też szklane zbiorniki, które potem trafiały do mniej lub bardziej popularnych barów i restauracji.

W 1992 roku mężczyzna opracował i ogłosił autorski patent na urządzenie, które dziś uznawane jest za pierwszą wersję blendera. Sprzęt skonstruowany przez Popławskiego do złudzenia przypominał popularne obecnie modele. Na dnie zbiornika zamontowana była część miksująca, którą można było uruchomić dzięki silnikowi umieszczonemu pod urządzeniem. Obydwa te elementy były ze sobą sprzężone.

Film na Platformie Nauki

Made in Poland to seria filmów, którą odnajdziemy na Platformie Nauki.

Każdego dnia korzystamy z wielu przedmiotów mających ułatwić nam życie. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, które z nich zostały stworzone przez Polaków? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w “Made in Poland”. Poznaj historię powstawania przełomowych polskich wynalazków.

Zobacz już dziś film o Stefanie Popławskim, wynalazcy blendera.

źródło: Platforma Nauki

Udostępnij w

Zostaw wiadomość