Prezydent RP Andrzej Duda i minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkali się dziś z przedstawicielami sadowników w Dylewie k. Grójca. Prezydent zapewnił, że rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku ubiegłorocznej suszy otrzymują pomoc i wszystkie zobowiązania zostaną wypełnione.
– Chcę zapewnić o jednym, jeżeli będzie susza, będzie także pomoc ze strony polskiego państwa. Tak jak powiedzieliśmy, rolnicy nie zostaną bez pomocy i będziemy czynili wszystko, żeby w każdej trudnej sytuacji ta pomoc do rolników dotarła – podkreślił prezydent Duda.
– Synonimem nowoczesnego rolnictwa jest rolnictwo przyjazne środowisku, rolnictwo zrównoważone, czyli takie, jakie jest rozwijane w Polsce – stwierdził minister Ardanowski.
Minister zwrócił uwagę, że niezbędne są zmiany w systemie kształcenia rolników na każdym poziomie. Przypomniał, że niezbędne jest właściwe postępowanie z glebą co wymaga stosowania odpowiednich zabiegów związanych z uprawami czy nawożeniem.
– Musimy odejść od monokultury i maksymalizacji zysku. Muszą być stosowane poplony, musi być odpowiednie nawożenie organiczne – podkreślił minister Ardanowski.
Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na konieczność oszczędzania wody przypominając jednocześnie, że właściwe postępowanie z glebą sprzyja zwiększeniu jej zdolności do zachowania wilgoci.
– Decydujące w zakresie suszy będą opady majowe. Najgorsze są opady krótkotrwałe, ale bardzo intensywne, gdyż one nie zasilają gleby lecz powodują kolejne straty wynikające z deszczów nawalnych – dodał minister.
Minister przypomniał, że o trzy miesiące przedłużył przyjmowanie wniosków na inwestycje związane z zatrzymaniem wody w gospodarstwach. – Jak do tej pory tylko tysiąc rolników złożyło wnioski na to działanie – poinformował szef resortu rolnictwa.
Przypomniał jednocześnie, że w ciągu najbliższych siedmiu latach będzie realizowany Narodowy Program Retencji, w ramach którego powstaną duże zbiorniki retencyjne, aby zwiększyć zdolności retencji z obecnych 6,5 % do 30%. Jednocześnie też rozpoczęły się przetargi prowadzone przez Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej na 600 inwestycji retencyjnych – budowę jazów, śluz, tam i małych zbiorników na rzekach, czy też polegające na podpiętrzaniu jezior.
źródło i fot: gov.pl